Mace Boulevard over Up Bnsf Amtrak Bike Path
Fair Condition66 years old25,104 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Yolo |
| Location | North Of Interstate 80 |
| Carries | Mace Boulevard |
| Crosses | Up Bnsf Amtrak Bike Path |
| Coordinates | 38.55326, -121.69416 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 124.3 ft (37.9 m) |
| Deck Area | 2425.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,104 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 22C0023 |