Old HWY 30 over Beaver Creek
Good Condition96 years old562 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Columbia |
| Location | 001 Mi E HWY 30 Jct |
| Carries | Old HWY 30 |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 46.09660, -123.04130 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 113.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 562 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09C59 209700760 |