Blakely Road over Coi Main Canal
Fair Condition54 years old3,676 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Deschutes |
| Location | 100ft North Reed Lane |
| Carries | Blakely Road |
| Crosses | Coi Main Canal |
| Coordinates | 44.03403, -121.31839 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 191.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,676 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09C60 E01 00100 |