Burgess RD over Deschutes River
Fair Condition63 years old1,559 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Deschutes |
| Location | 0783 Mi W HWY 97 |
| Carries | Burgess RD |
| Crosses | Deschutes River |
| Coordinates | 43.74107, -121.60684 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 183.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,559 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09C783E08 00783 |