HWY 429 over Crescent Creek
Fair Condition72 years old154 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Klamath |
| Location | 023 Mi S HWY 18 Jct |
| Carries | HWY 429 |
| Crosses | Crescent Creek |
| Coordinates | 43.50874, -121.96883 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 140.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 154 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 0M007 429 00227 |