County Road 158 over Elk Slough
Fair Condition67 years old1,240 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Yolo |
| Location | East Of State Route 84 |
| Carries | County Road 158 |
| Crosses | Elk Slough |
| Coordinates | 38.34185, -121.58132 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 226.7 ft (69.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 684.1 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,240 (2014) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 22C0025 |