Or 126 (hwy 62) Rw over Knowles Creek R/w Lt
Fair Condition64 years old13 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Lane |
| Location | 008 Mi E Of Mapleton |
| Carries | Or 126 (hwy 62) Rw |
| Crosses | Knowles Creek R/w Lt |
| Coordinates | 44.03150, -123.84445 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 103.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13 (2010) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0M203 062Y01519 |