Or 99 (hwy 063) over Ashland Creek
Fair Condition115 years old9,979 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Jackson |
| Location | 018 Mi N Ashland Scl |
| Carries | Or 99 (hwy 063) |
| Crosses | Ashland Creek |
| Coordinates | 42.19819, -122.71579 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 23.3 ft (7.1 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 134.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1911 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,979 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 0M274 063 01909 |