Brown Road over West Fork Salt Creek
Fair Condition38 years old208 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Polk |
| Location | 0072 SW Of State HWY 22 |
| Carries | Brown Road |
| Crosses | West Fork Salt Creek |
| Coordinates | 44.99790, -123.37223 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 70.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 208 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10051A760100072 |