Or 223 (hwy 191) over Mctimmonds Creek
Fair Condition70 years old879 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Polk |
| Location | 008 Mi N Pedee |
| Carries | Or 223 (hwy 191) |
| Crosses | Mctimmonds Creek |
| Coordinates | 44.76200, -123.41307 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 172.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 879 (2022) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10193 191 01667 |