HWY 194 over Fern Creek
Fair Condition60 years old1,044 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Polk |
| Location | 062 Mi W Monmouth |
| Carries | HWY 194 |
| Crosses | Fern Creek |
| Coordinates | 44.83976, -123.35999 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 236.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,044 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10265A194 00016 |