S. Edwards Road over U.s.r.s. Canal
Good Condition42 years old1,159 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 1.2 Mi S Of Feedville RD |
| Carries | S. Edwards Road |
| Crosses | U.s.r.s. Canal |
| Coordinates | 45.78959, -119.20490 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 121.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,159 (2020) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10463A120100505 |