Or 244 (hwy 341) over Owens Creek
Fair Condition34 years old382 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | At Jct US 395 |
| Carries | Or 244 (hwy 341) |
| Crosses | Owens Creek |
| Coordinates | 45.13783, -118.95654 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.7 ft (17.6 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 179.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 382 (2022) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10673B341 00003 |