Spruce Street over Grande Ronde River
Fair Condition61 years old3,803 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Union |
| Location | 1.3 Mi N Of HWY 82 |
| Carries | Spruce Street |
| Crosses | Grande Ronde River |
| Coordinates | 45.34236, -118.08645 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 252.0 ft (76.8 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 983.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,803 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10745A010 00110 |