Summerville Road over Willow Creek EB
Fair Condition61 years old866 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Union |
| Location | 1.9 Mi NW Of HWY 82 |
| Carries | Summerville Road |
| Crosses | Willow Creek EB |
| Coordinates | 45.47574, -117.99279 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 208.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 866 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10749A039 00190 |