Peach Road over Ladd Creek
Good Condition40 years old114 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Union |
| Location | 0.05 Mi N Of Wilkinson LN |
| Carries | Peach Road |
| Crosses | Ladd Creek |
| Coordinates | 45.27640, -117.95280 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 141.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 114 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10789A029 00250 |