Palmateer Road over Willow Creek EB
Good Condition40 years old43 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Morrow |
| Location | 0.15 Mi W Of HWY 74 |
| Carries | Palmateer Road |
| Crosses | Willow Creek EB |
| Coordinates | 45.54456, -119.93333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 233.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10905 053200000 |