Cecil Road over Willow Creek EB
Good Condition39 years old16 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Morrow |
| Location | 0.04 Mi W Of HWY 74 |
| Carries | Cecil Road |
| Crosses | Willow Creek EB |
| Coordinates | 45.61931, -119.95797 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 188.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10908 054600000 |