Littlebutter CR RD over Butter Creek
Fair Condition61 years old94 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Morrow |
| Location | 040 East Of HWY 207 |
| Carries | Littlebutter CR RD |
| Crosses | Butter Creek |
| Coordinates | 45.58118, -119.41906 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 155 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 94 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10928 079300000 |