SE 92nd AVE over B-68 Over Johnson Creek
Fair Condition51 years old10,242 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | S Of SE Flavel ST |
| Carries | SE 92nd AVE |
| Crosses | B-68 Over Johnson Creek |
| Coordinates | 45.46795, -122.56855 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 128.0 ft (39 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 928.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,242 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11070A000 00001 |