Foster RD over B-80a Over Johnson Creek
Fair Condition55 years old16,018 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | At SE Barbara Welch Rd. |
| Carries | Foster RD |
| Crosses | B-80a Over Johnson Creek |
| Coordinates | 45.47724, -122.51336 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Area | 626.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,018 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 11086A000 00590 |