C.r. 90 over South Fork Willow Slough
Good Condition67 years old234 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Yolo |
| Location | 0.37 Mi S Of S.h. 16 |
| Carries | C.r. 90 |
| Crosses | South Fork Willow Slough |
| Coordinates | 38.67551, -121.95241 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 249.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 234 (2009) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 22C0037 |