Westport Ferry RD over Plympton Creek
Good Condition34 years old338 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 003 Mi NW Westport |
| Carries | Westport Ferry RD |
| Crosses | Plympton Creek |
| Coordinates | 46.13549, -123.37628 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 154.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 338 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11118 010600026 |