Northrup Creek RD over Northrup Creek
Fair Condition40 years old261 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 60 Mi E Of Jewel |
| Carries | Northrup Creek RD |
| Crosses | Northrup Creek |
| Coordinates | 45.98547, -123.42581 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 121.1 ft (36.9 m) |
| Max Span | 119.1 ft (36.3 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 324.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 261 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11201A150400137 |