Seven Mile Post R over Dry CR
Fair Condition65 years old350 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Limestone |
| Location | Sec29 T3s R5w |
| Carries | Seven Mile Post R |
| Crosses | Dry CR |
| Coordinates | 34.75557, -87.08990 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 146.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 007395 |