Woods Cloverdale over Nestucca River
Fair Condition40 years old874 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Tillamook |
| Location | In Cloverdale-jct HWY 101 |
| Carries | Woods Cloverdale |
| Crosses | Nestucca River |
| Coordinates | 45.20701, -123.89009 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 299.9 ft (91.4 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 978.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 874 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11315A885 00005 |