Sand Lake Road over Sand Creek
Fair Condition53 years old1,485 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Tillamook |
| Location | 2.0 Mi North Sandlake |
| Carries | Sand Lake Road |
| Crosses | Sand Creek |
| Coordinates | 45.30691, -123.92298 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 77.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,485 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11328A871 01290 |