Blaine Road over Nestucca River
Fair Condition55 years old1,923 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Tillamook |
| Location | 00.4 Miles East Beaver |
| Carries | Blaine Road |
| Crosses | Nestucca River |
| Coordinates | 45.27630, -123.81931 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 363.8 ft (110.9 m) |
| Max Span | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1397.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,923 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11377A858 00036 |