Co RD 93a over Dry Slough
Good Condition58 years old4,248 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Yolo |
| Location | N Of C.r. # 92 F |
| Carries | Co RD 93a |
| Crosses | Dry Slough |
| Coordinates | 38.54984, -121.90376 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 352.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,248 (2009) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 22C0044 |