Blaine Road over Moon Creek
Fair Condition66 years old955 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Tillamook |
| Location | 6.0 Mi E Of Beaver |
| Carries | Blaine Road |
| Crosses | Moon Creek |
| Coordinates | 45.27857, -123.70640 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 68.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1973) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 955 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11398 858 00680 |