Trask River Road over Trask River(north Fork)
Fair Condition42 years old509 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Tillamook |
| Location | 11 Mi E Of Tillamook |
| Carries | Trask River Road |
| Crosses | Trask River(north Fork) |
| Coordinates | 45.44010, -123.61035 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 521.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 509 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11449A730 01185 |