Bayview RD over Drift Creek South
Fair Condition63 years old10 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Lincoln |
| Location | 060 Mi NE Of Walport Br |
| Carries | Bayview RD |
| Crosses | Drift Creek South |
| Coordinates | 44.46273, -123.96364 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 215.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1978) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2020) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11491A70201 922 |