Salt Creek Road over Salt Creek
Fair Condition50 years old81 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 350 Mi SW Amity |
| Carries | Salt Creek Road |
| Crosses | Salt Creek |
| Coordinates | 45.08395, -123.24921 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 191.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 81 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11630 000 |