River Bend Road over Salt Creek
Fair Condition67 years old812 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | W Of Whiteson On 34 |
| Carries | River Bend Road |
| Crosses | Salt Creek |
| Coordinates | 45.15257, -123.20091 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 201.1 ft (61.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 576.2 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 812 (2020) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 11632F000 |