Deer CR Flats RD over Deer Creek
Fair Condition35 years old117 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 007 Mi S Bellevue |
| Carries | Deer CR Flats RD |
| Crosses | Deer Creek |
| Coordinates | 45.10500, -123.31527 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 148.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 117 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11633 042700000 |