County Road 99w over Oat Creek
Fair Condition107 years old1,460 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Yolo |
| Location | 0.29 Mi NW Of CR 91b |
| Carries | County Road 99w |
| Crosses | Oat Creek |
| Coordinates | 38.84170, -121.92720 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 130.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1919 (reconstructed 1949) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,460 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 22C0047 |