Mill Road over Neshaminy Creek
Poor Condition138 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 1 Mi E Sr263 Adc 3035j7 |
| Carries | Mill Road |
| Crosses | Neshaminy Creek |
| Coordinates | 40.26954, -75.07384 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 1 (Imminent Failure) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 290.0 ft (88.4 m) |
| Max Span | 143.0 ft (43.6 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 415.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1888 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (1998) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007529 |