Upper State Road over Neshaminy Creek
Fair Condition53 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 2.0 Mi NE Of Sr152 |
| Carries | Upper State Road |
| Crosses | Neshaminy Creek |
| Coordinates | 40.28930, -75.17890 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.0 ft (70.7 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 869.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2014) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007537 |