Hill Road over Deep Run
Fair Condition45 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 2.5 Mi E. Pa-611 2810-a5 |
| Carries | Hill Road |
| Crosses | Deep Run |
| Coordinates | 40.40872, -75.18625 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 248.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2001) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007543 |