Groveland Road over Geddes Run
Fair Condition89 years old150 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 2 Mi NE Pa-413 2811-e4 |
| Carries | Groveland Road |
| Crosses | Geddes Run |
| Coordinates | 40.41580, -75.09510 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 48.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2001) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007548 |