Quarry Road over Morris Run
Fair Condition137 years old200 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 2500 Ft W SR 313; 2921-e1 |
| Carries | Quarry Road |
| Crosses | Morris Run |
| Coordinates | 40.37298, -75.22025 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 95.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1889 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2001) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007555 |