Branch Road over E.br.perkiomen Creek
Fair Condition72 years old400 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | East Rockhill Twp 2808-h9 |
| Carries | Branch Road |
| Crosses | E.br.perkiomen Creek |
| Coordinates | 40.38630, -75.26480 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 96.1 ft (29.3 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 222.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2001) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007560 |