Cafferty Road over Tinicum Creek
Fair Condition154 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Frankenfield Brdg. 11f08 |
| Carries | Cafferty Road |
| Crosses | Tinicum Creek |
| Coordinates | 40.47575, -75.09941 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.1 ft (36.9 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 180.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1872 (reconstructed 1978) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2001) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000007568 |