Uhlerstown Hill RD over Penn Canal
Fair Condition170 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Uhlertown Covered 2585-j6 |
| Carries | Uhlerstown Hill RD |
| Crosses | Penn Canal |
| Coordinates | 40.52544, -75.07314 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 152.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1856 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2001) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000007570 |