Pumping Station RD over Tohickon Creek
Fair Condition44 years old800 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 0.9 Mi W Of SR 0212 |
| Carries | Pumping Station RD |
| Crosses | Tohickon Creek |
| Coordinates | 40.46360, -75.34080 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 419.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2000) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007578 |