Twin Cities Road over Snodgrass Slough
Fair Condition95 years old4,293 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sacramento |
| Location | 2.0 Mi East Of River RD |
| Carries | Twin Cities Road |
| Crosses | Snodgrass Slough |
| Coordinates | 38.27676, -121.49913 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Movable - Swing |
| Total Length | 1038.1 ft (316.4 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 2151.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1965) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,293 (2010) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24C0053 |