Connect Pa32&nj519 over Delaware River
Fair Condition93 years old3,600 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Upper Black Eddy 05f04 |
| Carries | Connect Pa32&nj519 |
| Crosses | Delaware River |
| Coordinates | 40.56670, -75.09830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 700.1 ft (213.4 m) |
| Max Span | 228.0 ft (69.5 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 1472.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1933 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,600 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007592 |