Michigan Bar RD over Cosumnes River
Fair Condition117 years old21 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sacramento |
| Location | 1.2 Mi N Of S.r. 16 |
| Carries | Michigan Bar RD |
| Crosses | Cosumnes River |
| Coordinates | 38.49994, -121.04509 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Deck |
| Total Length | 354.3 ft (108 m) |
| Max Span | 138.1 ft (42.1 m) |
| Deck Width | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Area | 367.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1909 (reconstructed 1958) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21 (2011) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24C0056 |