Edison Road over Branch Of Neshaminy Crk
Fair Condition105 years old400 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 1000 SW Sr-611 3034-k5 |
| Carries | Edison Road |
| Crosses | Branch Of Neshaminy Crk |
| Coordinates | 40.28142, -75.12762 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 62.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1921 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (1979) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007596 |