Alden Avenue over Rock Run
Fair Condition64 years old1,360 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 3152-a8 |
| Carries | Alden Avenue |
| Crosses | Rock Run |
| Coordinates | 40.20478, -74.81134 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 104.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,360 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007606 |